Patara Örenyeri

Patara Antik Kenti, Ksanthos Vadisi’nde denizeaçılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemini koruyan kentlerdenbiridir. Patara, M.Ö. 2. yüzyılın başında Likya’nın Seleukos Krallığıtarafından kontrol edilmeye başlamasıyla Likya’nın başkenti gibi kabul görür.Bu durum Patara’nın Roma’ya karşı özerkliğini ve Rhodos’a karşı da bağımsızlığınıkazandığı M.Ö. 167/68 yılında resmileşir ve Patara Likya Birliği’nin başkentiolur. Roma egemenliğine geçtikten sonra da önemini yitirmeyen kent, Romavaliliklerinin adli işlerini gördüğü bir merkez oluşu yanında Roma'nın doğueyaletleriyle bağlantısını kurduğu bir deniz üssü olarak da önemini korumuştur.M.S. 43 yılında Likya, Roma eyaleti olurken M.S. 74’de Likya ile Pamphyliabirleştirilerek tek eyalet haline getirilir ve Patara’nın başkentliği devameder. Bizans döneminde de önemini devam ettiren Patara Hıristiyanlar içinönemli bir merkez olmuştur. İmparator Konstantin'in başkanlık ettiği M.S. 325'tekiİznik konsülünde Likya'nın tek imza yetkilisi Piskopos Eudemos'un PataraPiskoposu oluşu kentin bu devirde de gözde oluşunun kanıtıdır. Ortaçağ boyuncaönemini sürdüren Patara Türklerin gelmesiyle de önemli bir merkez olarakgünümüze ulaşmıştır.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumPatara Örenyeri Gelemiş Mahallesi Kaş / Antalya
ŞehirANTALYA
DurumDini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır.
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 40 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 20:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Var
Otomat Yok
Cafe Yok