Blaumdus Örenyeri

Blaundus Antik Kenti üç tarafı dik uçurumlu dere yatağı ile çevrili yarım ada görünümünde, düz bir burun üzerinde oturmaktadır. Çevresindeki 100m.derinliğindeki kanyon içinde kentin su ihtiyacının karşılayan dere geçmektedir. Lydia bölgesinde Frigya sınırına yakın olan kentin, Helenistik dönemde (M.Ö.III yy.da) Makedonya’dan gelenler tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir.

Üç tarafının derin bir vadi ile çevrili olması sebebi ile kentin girişi sadece kuzeyde bulunan kuleli tek kapıdan sağlanmaktadır. Şehrin doğu yamacında tiyatro kalıntısı, Kale girişinin az ilerisinde 140 m uzunluğunda stadyum yer alır.

Yunanca ve Latince yazıtların bulunduğu Blaundus’ta, kale dışında 2, merkezde 1 tapınak yer almaktadır. Merkezdeki tapınak İon düzeninde prostylos tipinde olup, tahminen tanrıça Athena ve Homonoia’ya adanmıştır. Kente ait kalıntılar; stadion, tiyatro, ion düzeninde bir tapınak, su kemerleri ile çeşitli yapı kalıntılarıdır.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirUŞAK
DurumPazartesi günleri kapalı
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi09:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok