Kuva-yi Milliye Müzesi


Müze binası, 1840 yılında Karesi Sancağı DefterdarıGiridizade Mehmet Paşa’nın konağı olarak yaptırılmıştır. 15 Mayıs 1919tarihinde İzmir’in işgali sonrasında, 16 Mayıs 1919’da Balıkesirlilerintoplanarak Batı Anadolu’da silahlı mücadele kararının alındığı bu bina uzunyıllar II. Kolordu Komutanlığı’na karargah olmuştur.

1947-1988 yılları arasında belediye hizmet binası olarakkullanılan bina restore edilerek 6 Eylül 1996 yılında “Balıkesir Kuva-yiMilliye Müzesi” olarak hizmete açılmıştır.

İki kattan oluşan Kuva-yi Milliye Müzesi’nde zemin kat,Balıkesir’de Kuva-yi Milliye’nin kurulmasına öncülük etmiş kahramanlar veMustafa Kemal ATATÜRK için düzenlenmiştir. Ayrıca Kuva-yi Milliye’yi kurankahramanların aldıkları kararlar, kongrenin kararlar, bu kahramanların kişiseleşyaları, fotoğrafları ve Atatürk ile eşi Latife Hanım’ın balmumu heykelleri bukatta sergilenmektedir.

Müzenin ikinci katında ise, Balıkesir ilindeki tarih öncesidönemlerden başlayım günümüze kadar kesintisiz süren, bölgenin binlerce yıllıkgeçmişini yansıtan arkeolojik ve etnografik eserler kronolojik olarak buluntuyerlerine göre sergilenmektedir.Balıklesir il sınırları içinde bulunan Kyzikos,Adramytteion, Daskyleion ve Antandros antik kentlerinin isimlerinin verilmişolduğu teşhir salonlarında bu kentlerde yapılmış bilimsel ve kurtarmakazılarında ele geçen eserler yer almaktadır.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirBALIKESİR
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 17:30
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok