Zeki Müren Sanat Müzesi


06 Aralık 1931 de Bursa’ da doğan Zeki Müren, Klasik Türk Müziği alanında yeni ve değişik bir sanat kimliği yaratmış, basının ve halkım ilgisini sürekli canlı tutmuştur.

Çeşitli makamlarda 200 kadar bestesi vardır. Bunlardan Kürdil-i hicazkâr makamında vals usulündeki “ MANOLYA” 1955’te Türkiye’de verilen ilk Altın Plak ödülünü kazanmıştır.

Sanatçı 24 Eylül 1996’da TRT İzmir Stüdyolarında “Batmayan Güneş” adlı Zeki Müren Belgeseli’nin çekimleri ve ödül töreni için geldiğinde çekim sırasında fenalaşarak hayatının kaybetti.

Zeki Müren bugün Müze haline getirilen evini 1977 yılında sosyolog Fatma Mansur’dan 1 milyon 200 bin liraya satın almıştır.

Tüm mal varlığını Mehmetçik Vakfına ve Türk Eğitim Vakfı bağışladı. Bodrumdaki evi Kültür Bakanlığına devredildi. 08 Haziran 2000 tarihinde de Kültür Bakanlığınca Restore edilerek Müze haline getirilip ve ziyarete açılmıştır.

Sanatçının evi iki katlı olup, ön ve arka tarafta bahçe bulunmaktadır. Sanatçı sağlığında, evin yalnızca alt katını kullandığından; Kültür Bakanlığı yetkilileri gerçeğine sadık kalarak, alt katı sanatçının yaşadığı şekliyle dekore edip üst kata müze görünümü vermişlerdirMüzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumKUMBAHÇE MAHALLESİ, NO:199 48400-BODRUM
ŞehirMUĞLA
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 19:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok