Giresun Arkeoloji Müzesi

Giresunil merkezinde bulunan ve bulunduğu mahalleden adını alan ( bugünkü adıyla Zeytinlik Mahallesi ) tarihi Gogora Kilisesi, günümüzde Giresun Müzesi olarak kullanılmaktadır. 18, yüzyılın ortalarından kalma yaklaşık 250 yıllık Ortodoks kilisesi, bölgede yaşayan Rumlar tarafından yapılmıştır. 1924 yılına kadar kilise olarak kullanılan yapı,mübadeleden sonra terk edilerek 1948 yılına kadar boş kalmıştır. Boş kaldığı bu yıllarda büyük tahribata uğrayan yapı, kısmen onarılarak 1948-1967 yıllarında cezaevi olarak kullanılmıştır.1967 yılında 1982 yılına kadar boş kalan binada tahribat devam etmiş, yıkılmayla karşı karşıya kalmıştır.1982-1988 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilen kilise 1988 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Gri ve kahverengi kesme taştan yapılan binanın çatısı kırma olup, tam ortasında yüksek kasnaklı, üzeri bakır levhayla kaplı bir kubbe bulunmaktadır.Ana giriş kapısı batıdandır ve buradaki narteks kısmı yıkıktır. Güney ve Kuzey cephelerde birer tali kapısı mevcuttur. Binayı çevreleyen küçük birde bahçesi vardır.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumAtatürk Bulvarı No:62/ Giresun
ŞehirGİRESUN
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 20:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok