Etnografya Müzesi

19. yüzyılda, vebalılar için St. Roch Hastane ve Manastırı olarak inşaedilen yapının mimari tarzı konusunda Neo klasik tarzdan Neo Gotik tarza dairdeğişik görüşler olmakla birlikte Bizans mimarisinden esinlenen süslemeler veyapımında kullanılan Efes’e ait bloklar ve mermer mezar taşları dikkatçekicidir. Bir bölümü 1845 yılında Fransızlar tarafından fakir ve kimsesizHıristiyanların bakılması için, bir bölümü de Doğum Evi ve Zührevi HastalıklarHastanesi olarak kullanılmıştır. Zamanın İzmir Valisi Rahmi Bey, burada bulunanMusevi Mezarlığı’nın, 35 dönüm kadar arazisini istimlak etmiş ve mezarlıkGürçeşme’ye nakledilmiştir. İstimlak edilen bu bölüme bir de okul yapılmış,1919’daki işgal yıllarında Yunanlılar buradaki okulu, Musevi Mezarlığı’ndankalan taşları da kullanarak büyütmüşlerdir. Bina, 1919 yılında, Ex-Oriente Lux(Doğu’dan Yükselen Işık) adıyla üniversite olarak kullanılmıştır. Bu bina,Cumhuriyet’in ilk yıllarında yetimhane olarak kullanılmaya başlanmış, dahasonra Hıfzısıhha Müessesesi ve Sağlık Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılmıştır.2 Aralık 1984 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Etnografya Müzesi olarakdüzenlenmek üzere devredilmiş olup 1985-1987 yıllarında restore edilerek hizmetesunulmuştur. Üç katlı binada İzmir ve yöresinin 19. yüzyıldaki sosyalyaşamından kesitler verilmesi amaçlanmıştır.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumHalil Rıfat Paşa Cad. No: 4 Bahribaba Parkı içi Konak - İZMİR
ŞehirİZMİR
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 17:30
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok