Mardin Müzesi


Mardin Müzesi; tarihi Mardin kentinin meydanında yer almakta olup iki ayrı binada hizmet vermektedir.  Müze binası, 1895 yılında  “Süryani Katolik Patrikhanesi” olarak yaptırılmıştır. Binayı Süryani Katolik Vakfı’ndan satın alan Kültür Bakanlığı, restore ederek 2000 yılında “Mardin Müzesi” olarak hizmete açmıştır. Müze’nin giriş katındaki avluda;    Mezopotamya uygarlıklarına ait taş ve seramik eserler açık alan teşhirinde sergilenmektedir. Bu katta hediyelik eşya dükkanı, kafeterya, Arkeopark Müze Eğitim Salonu” yer almaktadır. Müze Binasının birinci katında taş eserlerin bulunduğu açık teşhir alanı, sinema ve seminer salonu, eser depoları, bölgede yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarından çıkan eserlerin sergilendiği Arkeolojik Kazılar Teşhir Salonu bulunmaktadır. 
Müze’nin 2. katında dört adet kapalı teşhir salonu bulunmaktadır. Bu kattaki teşhirde tematik sergileme yapılmış olup, salonlarda Beslenme, Din, Ticaret ve Üretim, Sikke,  Güç- İktidar, savaş ve Sosyal Yaşam temalarına yönelik eserler sergilenmektedir. Müze İdari binası müze binasının kuzeybatısında yer almaktadır. 19. yüzyıl geleneksel “Mardin evi” mimarisinde, iki katlı L planlı, avlulu bir plana sahip yapı, Mardin Valiliği tarafından restore edilerek 2012 yılında hizmete açılmış ve bir asma köprü ile Müze binasına bağlanmıştır.
Müze İdari binasında İhtisas Kütüphanesi, Sanat Galerisi, Konferans Salonu, Arşiv, Uzman odaları, Mescit ve Müdüriyet birimleri bulunmaktadır. 
 Müze’nin Restorasyon Konservasyon ve Analiz Laboratuvarları Müze binasının batısındaki mekanlar üzerinde kurulmuş olup 250 m2 alana sahiptir. Laboratuvarda gümüş, bakır, tunç, demir ve bronz gibi metal eserlerle birlikte seramik, taş, cam, mozaik, ahşap, kültür varlıklarının restorasyon ve konservasyon işlemleri yapılabilmektedir.  43 binin üzerindeki eserlerden 5000 civarı teşhire çıkacak olup yıllık 80.000 kişi ziyaret etmektedir.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum1.CADDE CUMHURİYET MEYDANI
ŞehirMARDİN
DurumPazartesi günleri kapalı
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 18:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok