Claros Örenyeri


Klaros kutsal alanı, M.Ö. 13. Yüzyıl sonunda kuruluşundan,M.S. 4. Yüzyılda terk edilişine değin bir “Bilicilik Merkezi” olarak işlevyapmıştır. Klaros kutsal alanındaki Apollon tapınağı 6x”” sütunlu, Ionia’dainşa edilmiş olan tek Dor tapınağıdır. Tapınak, M.Ö. 3. Yüzyıl başında inşaedilmeye başlamıştır. M.Ö. 2. Yüzyılın sonlarında, tapınağın krepisi, pronaosu,naosu ve anıtsal kült heykellerinin (Letto,Apollon ve Artemis) tamamlanmışolduğu bilinmektedir. Apollon tapınağının 27 metre doğusunda 9x18 metreboyutlarında Hellenistik Apollon sunağı bulunmaktadır. Sunakta ele geçenparçalardan anlaşıldığına göre, sunağın üstündeki iki adet kurban masasındanbiri Apollon’a, diğeri Dionysos’a adanmıştı.

Klaros Kutsal Alanı’nda bulunmuş ola hekatomb (yüz adethayvan bağlama bloğu) bu hayvan ritüelinin ilk arkeolojik kanıtı olmaktadır.Ayrıca Klaros Kutsal Alanı, anıtsal boyutta (8 m. Yüksekliğinde) kültheykelleri, (Apollon, Artemis ve Leto) insitu bulunmuş ender kutsal alanlardanbiri konumundadır. Diğer bir özelliği ise, tapınağının krepisi (Apollon KlarosTapınağı’nın basamakları) dahi yazıtlı olan tek kutsal alandır.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirİZMİR
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:30 - 18:30
Hizmetler
Müzekart SatışYok
Geçici Müzekart Yok
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok