Klazomenai Antik Kenti

Oniki İon kentinden biri olan Klazomenai, MÖ 4000 yıllarından itibareniskan görmüş olan Limantepe mevkiindedir ve Demir Çağında kurulmuştur. Geometrikdönemde (M.Ö. 900-650) apsidal ve dikdörtgen planlı evlerde oturan Klazomenaililer,kentlerini M.Ö. 7. yüzyılda bir sur duvarı ile çevirmişlerdir. Arkaik yerleşme,Pers işgaliyle MÖ 546 civarında kesintiye uğramış olup Perslerin ılımlıyönetimiyle M.Ö. 525-520 civarında eski kent alanlarına geri dönüşgörülmektedir. Zeytinyağı üretim işlikleri ve yerleşimin yaygınlaşması M.Ö. 6.yüzyılın son çeyreğinde yükselen refahı göstermektedir. MÖ 499’da patlak verenİon İsyanı sonrasında M.Ö. 5. yüzyıl başlarından itibaren, Klazomenai,Karantina adasında artık bir ada kenti olarak yaşamını sürdürecektir. Dahasonra, fikir ve çıkar ayrılıkları kentte ikili bir iskâna sebep olmuştur. MÖ 4.yüzyılın ilk yarısında Atina sempatizanı olmayan bir grup halk, Limantepemevkiinde, Khyton adıyla anılan ızgara planlı yeni bir kent kurarlar.Anakaradaki bu yerleşim, M.Ö. 350 dolaylarında terk edilmiştir. Bu tarihtensonra Klazomenaililer anakarayı tarım amaçlı olarak kullanmış, yaşamlarınaKarantina adasında devam etmişlerdir.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konumİskele, Urla-Çeşme yarımadasının kuzey kıyısı
ŞehirİZMİR
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışYok
Geçici Müzekart Yok
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok