Kayseri Arkeoloji Müzesi


Tarih öncesi ve sonrasında büyük önemli gelişmelerle sahneolan Kayseri’de müzeciliğin geçmişi eskilere uzanmaktadır. Osman Hamdi Beytarafından vilayetlerle gönderilen bir genelge ile, taşınabilir eski eserlerdenen önemlilerinin İstanbul’a gönderilmesi, diğerlerinin korumaya elverişliokullarda toplanmasının istenmesi üzerine, Kayseri çevresinden toplanan pek çokeser Kayseri Lisesinin bir odasında koruma altına alınmıştır. 1928 yılındaMilli Eğitim Bakanı Esat Bey, Kayseri’ye yaptığı bir ziyaret sırasında, bueserleri görür ve Kayseri Valisi Fuat Bey’le bir müze kurulması konusunugörüşür. Vali Fuat Bey’in çalışmalarıyla, Hunat Hatun Medresesi’nin onarımıyapıldıktan sonra, 1 Mart 1930 tarihinde açılan müze 1937 tarihine kadar “DepoMüze” olarak faaliyette bulunur. Eserlerin kronolojik ve bilimsel tasnifininyapılmasından sonra, 1938 yılında, 5 kuruş giriş ücreti karşılığında halkınziyaretine açılır.

1948 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından, Kayseri’nin22 km. kuzeydoğusunda bulunan Kültepe Kaniş/Karum’da sistemli kazılarınbaşlatılması ile açığa çıkartılan eserlerle, çevreden satın alınan vebağışlanan eserlerin gün geçtikçe çoğalması, müze teşhir ve depolarında yertemininde güçlükler doğurunca, 1965 yılında, bugün kullanılan müze binası inşaatına başlanır ve 26 Haziran 1969 tarihinde ziyarete açılırMüzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirKAYSERİ
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok