Yeşilhisar Soğanlı Örenyeri


Kayseri-Niğde-Nevşehir üçgeninde yer alan Soğanlı Köyü,Yeşilhisar İlçe Merkezine 15 km. mesafede, Kaya kiliseleri ve mağaralarınbugünkü evler ile iç içe girdiği bir vadi içerisinde yer almaktadır. SoğanlıÖrenyeri Roma Dönemi’nden itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmayabaşlanmıştır. Vadi yamaçlarında yer alan Kaya Mekanlarını; Romalılar mezarlık,Bizanslılar ise kilise olarak kullanmışlardır. Soğanlı M.S. 4. Yüzyıldanitibaren Hıristiyanlığın Kapadokya’daki merkezlerinden biri olmuş ve önemini 7.Ve 8. Yüzyıllarda da sürdürmüştür. Kiliselerde yer alan duvar freskleri, stilaçısından 10-12. Yüzyılları yansıtmaktadır.

Soğanlı’da kayaya oyulmuş pek çok kilise ve manastır dışındabinlerce güvercinlik, mağara ve barınaklar da mevcuttur. Ihlara-Göreme ve ZelveVadilerinde görülen kaya yerleşimlerini ve kiliselerin benzerlerini vebunlardan farklı olarak kubbeli kaya kiliselerini de Soğanlı’da görmekmümkündür.Tüflerin üzerinde kurulu olan Soğanlı Örenyeri’nde 50’ye yakın kayakilisesi ve mağara mevcut olup; ancak bunlardan 8 adet kiliseyi gezmekmümkündür. Diğerlerinin kapısı ve pencereleri geçmiş yıllarda örülerekkapatılmıştır. Kiliselerde mezarlar, İsa Peygamber ve havarilere ait resimlerile İncil’den sahnelerin yer aldığı freskler bulunmaktadır. Ayrıca örenyerindebulunan peri bacaları, güzelliği ile Soğanlı Vadisi’ne ayrı bir renkkatmaktadır. Soğanlı Örenyeri’nde gezilebilen Kiliseler; Karabaş Kilise,Kubbeli Kilise,Tahtalı (Azize Barbara) Kilise, Yılanlı Kilise, Saklı Kilise,Tokalı Kilise, Ballık Kilise ve Geyikli Kilise’dir

Soğanlı Köyü’nde köylü kadınlarca yapılarak bütün KapadokyaBölgesi’nde satılan ve Soğanlı Bebeği adı ile ün yapan bez bebekler, köyün enönemli gelir kaynaklarından biridir.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirKAYSERİ
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok