Kültepe Örenyeri


M.Ö. II. Binde, Kaniş Krallığı’nın merkezi ve Anadolu’dakiAsur Ticaret Kolonileri sisteminin baş şehri olan Kültepe; Kayseri’nin hemen 20km kuzeydoğusunda, Erciyas’in (eski Aşkaşipa veya Argeus) eteğinde, bereketlibir ovanın ortasında, Sivas’tan gelen doğu-batı, Malatya’dan geçengüneydoğu-batı ve güneyden kuzeye ulaşan tarihi ve doğal anayolların birleştiğinoktada yer alır.

Doğanın sağladığı bu avantaj, özellikle günümüzden 4 bin yılönce, onun eski dünya ticaretinde ve siyasetindeki önemini arttırmış ve M.Ö. 3.Binin sonlarından itibaren ve özellikle 2 binin ilk çeyreğindeAnadolu-Suriye-Mezopotamya arasında önemli bir ticaret ve kültür merkeziolmasını sağlamıştır.

Eski adı çivi yazılı belgelere göre Kaniş veya Neşa’dır.Kaniş, MÖ 3. Binyılın son çeyreğinde bile Mezopotamya yazılı belgelerinde adıgeçen Anadolu’nun en eski krallığıdır.

Kültepe adı, dünya müzelerine ve eski eser pazarlarınadağılan ve “Kapadokya tabletleri” olarak tanımlanan çivi yazılı belgelerin ilk ortayaçıktığı 1871 yılından beri bilinmektedir.

1948 yılından itibaren sürdürülen kazılarda keşfedilenonbinlerce arkeolojik ve filolojik eser ile Kültepe, Anadolu ve dünyaarkeolojisinin en önemli birkaç merkezinden birisidir.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
Konum
ŞehirKAYSERİ
Tatil Günleri
Giriş Ücreti Ücretsiz
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok