Mersin Yeni Arkeoloji Müzesi

Müze, Yenişehir ilçesi Muğdat Camisinin güneyinde sahile yakın bir konumdadır.  1978 yılında Eski Halkevi binasının küçük bir bölümünde kurulan müze, aynı binanın restore edilerek Kültür Merkezi haline dönüştürülmesinden sonra ziyarete  1991 yılında, daha sonra yenilenerek 2001 yılında açılmıştır. Yeni Arkeoloji Müzesi Kültür ve Turizm Bakanımız Prof.Dr. Nabi AVCI tarafından 18.06.2017  Tarihinde vatandaşlarımızın hizmetine açılmıştır. Yeni Hizmet Binası Zemin kat dahil iki katlı olup, Ana giriş kapısından içeri girildiğinde Danışma, Güvenlik ve Hediyelik eşya satış ofisi ve ziyaretçilerimizin çocuklarının hoşça vakit geçireceği çocuk oyun ve etkinlik alanı bulunmaktadır..  alt kat ana giriş kısmının ortasında ,camekan altında arkeolojik kültür kalıntılarının bir canlandırması mevcut.  kazı alanını geçtikten sonra  sağdan giriş yapılarak zaman koridorundan  geçilerek ilk çağdan günümüze kadar olan süreç görseller ve tarihi eserlerle teşhir edilmiştir.  Zaman tünelinin bitiminde  kilikya bölgesinin tarihi ve coğrafi konumunu anlatan tanıtım bilgi levhaları ve fosillerin bulunduğu vitrin ve Neolitik dönemde bir gün doğumunun bir canlandırması  mevcuttur.  Arkeolojinin , Tarihin ve Kültürel mirasımızın  Teknolojik gelişimle beraber  anlatıldığı ve tanıtıldığı yeni müze binası tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini bekliyor. Neolitik evin bitiminde aynı koridordan devam ederek  Neolitik, kalkolitik ve tunç çağına ait eserler sergilenmektedir.  Ayrıca interaktiflerle antik dönemde zeytinyağının yapım aşamaları ve   antik dönemde büyük bir liman ve ticaret kenti olan mersinde yoğun bir şekilde bulunan Amphora saklama kaplarının denizin altında  interaktif olarak canlandırması teşhir edilmiştir. alt kat sergi  salonunun sonunda üst kat çıkış alanının bulunduğu bölümde Etnografik eserler ve mersinin yöresel göçebe kültürünün anlatıldığı eserler ve interaktif görseller mevcuttur. üst katta  mersinin tarihinde önemli yer tutan  ve M.Ö. 7000 yıllarına tarihlenen Yumuktepe höyüğü  eserleri, Soli antik kentinden çıkarılan eserler ile Ayaş Elausse Sebaste kazısından gelen eserlerimiz sergilenmektedir.  Yeni müze binamızda  1435 adet Arkeolojik, Etnografik ve Sikke teşhir edilmekte olup,  Müzemiz teşhir ve depolarda envanteri yapılmış,   6095 adet Arkeolojik eser, 24469 adet sikke, 889 adet Etnografik eser ve 428 mühür ile toplamda 31883 adet eserimiz mevcuttur.


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumMersin Müze Müdürlüğü, Gazi Mah. Adnan Menderes Bulvarı no:54 YENİŞEHİR/MERSİN
ŞehirMERSİN
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 10 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi09:00 - 19:00
Kış Dönemi08:00 - 17:00
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Yok
Otomat Yok
Cafe Yok