Efes Müzesi


Efes Müzesi, İlk olarak 1929 yılında Selçuk'tabir depo oluşturulmuş, kazılarda bulunan ve çevreden toplanan eserler burayagetirilmiştir. 1964 yılında bu gün kullanılan müzenin güneyindeki bölümüninşası tamamlanmış ve eserler sergilenmeye başlanmıştır. Birkaç salondan oluşanmüze, kazılardan getirilen eserler için yeterli gelmediğinden 1976 yılındakuzey bölümü inşa edilerek genişletilmiştir. Müze, arkeoloji ve etnografya(arasta) olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. 2014 yılı 15 eylül İtibariile Efes Müzesi yeniden inşa edilen ve düzenlenen salonları ile ziyaretçileriniağırlayacaktır.

Efes antik kentinin ilkkuruluşu MÖ 6000 yıllarına, Neolitik Dönem olarak adlandırılan Cilalı Taş Devrine kadar inmektedir. Yapılan araştırma ve kazılarla Efes çevresindekihöyükler ve kalenin bulunduğu Ayasuluk Tepesi’nde Tunç Çağına ait kalıntılarbulunmuştur. MÖ 1050 yıllarında Yunanistan’dan gelen göçmenlerin de yaşamayabaşladığı Efes, MÖ 560 yılında Artemis Tapınağı çevresine taşınmıştır. Kent, engörkemli dönemlerini Roma Döneminde yaşamıştır. Antik dünyanın en önemlimerkezlerinden biri olan Efes, yaklaşık 8000 yıllık tarihi boyunca uygarlık,bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamıştır.Küçük Asya ile o zamanki dünya arasında köprü işlevinde olan Efes önemli bir liman kentidir. Bu konumu Efes’in, çağının en önemli politika ve ticaret merkezi olarak gelişmesini veRoma Devrinde Asya eyaletinin başkenti olmasını sağlamıştır.Efes antik kentindeyer alan Artemis Tapınağı Anadolu topraklarında Ana Tanrıça “Kybele” geleneğine dayalı Artemis kültünün en büyük tapınağıdır. Bu tapınakdünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilir. Tapınaktan geriye sadeceyapının temelleri, bir sütunu ve bazı heykel parçaları kalmıştır.Efes antikkentinin önemli yapılarından biri de Celsus Kütüphanesidir.Roma Döneminin mimari özelliklerini tümüyle yansıtan yapının ön cephesinin dekorasyonu devrinin en güzel örneklerindendir.Yaklaşık 930.000 m2karelik bir alana yayılan Efes antik kentinin kalıntıları içinde kazı,restorasyon ve düzenleme çalışmaları yapılmış ve bu bölümler ziyarete açılmıştır. Ancak henüz gün ışığına çıkarılmamış kalıntıların bulunduğu bölümlerde kazı ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir.Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumAtatürk Mah. Uğur Mumcu Sevgi Yolu, Selçuk / İzmir
ŞehirİZMİR
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 30 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 17:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikVar
Müze Mağazası Var
Otomat Yok
Cafe Var