Alanya Kalesi

Tarihî yarımadanın etrafı surlarla çevrili  en üst bölümünde yer alan İçkale, kentin, Antik çağdan başlayarak günümüze kadar uzanan iskânına tanıklık eden çeşitli yapı kalıntılarıyla önemli bir tarihî mekândır. Burada sürdürülen arkeolojik kazılarda ele geçen bulgular, kentin akropolü niteliğindeki bu tarihî çevrenin, M.Ö.3.yüzyıldan başlayarak, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de kullanıldığını ortaya koymuştur.

ALANYA KALESİ TARİHÇESİ                                                                                                                                                             KORACESİUM , KALON OROS , KANDELORE , SCANDELORE , LESCANDELOREALAİYYE ve ALANYA KALESİ  gibi isimler ile anıla gelen Alanya Kalesi  M.ö 4 y.y dan beri günümüze kadar yaşanılmışlığı olan yaklaşık 10.000 m karelik , arkeolojik , doğal ve kentsel sit alanı özelliklerini bir arada barındıran  bir yarım adadır.  Alanya Kalesi. tarihine ilişkin bilgiler, arkeolojik buluntular  ile Syclax , Strabon, Plinius , Ptolemaios ,İbni Batuda . İbni Bibi ve Evliya Çelebi gibi kaynakların ortaya koyduğu bilgilerden öğrenilebilmektedir.Bu bilgiler ışığında; kentin; M.Ö. 4 y.y daki Helenistik dönemde önemli bir liman kenti olarak bal , şarap gibi ürünleri Mısır a gönderen  , bir merkez olduğu.Kentin Ptolemaioslar hakimiyeti altında iken  M.Ö. 197 yılında güçlü sur duvarları sayesinde III. Antiochos a karşı başarıyla kendini savunduğu  ve M.Ö.137 yılında kentin Diodotos Tryphon tarafınca üs olarak kullanıldığı öğrenilmektedir.
Kentin daha sonra Kilikya korsanlığının merkezi durumuna geldiği ancak Pompeius’un M.Ö.67 de gerçekleştirdiği deniz savaşı ile bu bölgedeki korsanların faaliyetine son verdiği, ve gemi yapımında kullanılan kerestenin temini için bu bölge topraklarının Cleopatra ya hediye edildiği kaynaklardan edilen bilgilerdendir.Kentin bazen dağlık Kilikya bazen de Pamfilya bölgesi sınırları içerisinde yer aldığı, imparator Trajanus tan Saloninus a kadar olan dönemde kent adına sikke basıldığı, kentte dört yılda bir güreş yarışmalarının yapıldığı, M.S 8 y.y da kentin savaşlar nedeniyle iyice küçüldüğü hatta deniz yolu ile gelenlere bile iaşe veremediği ancak 10 y.y.da Kybiraton  donanmasının iaşesinin bu kentten karşılandığı ve 1199 yılında, kentin Kir Fard isimli bir beyin elinde olduğu bilinmektedir 1221 yılında ise Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat  (1220–1237) kenti Selçuklu topraklarına dahil etmiş, kışlık merkez haline getirerek yeniden imar ettirmiştir. Kentin Selçuklu donanmasının üssü olması da bu dönemdedir. Surlar yenilenmiş KIzılkule ve Tersane yapılmış ve kentin ismi Alaiyye olarak değiştirilmiştir .
1293 yılında  Kale Karamanlıların eline geçmiştir.
14 ve 15 y.y.lın ilk yarısında Memlüklerin korumasındaki Alaiyye; Suriye ve Mısır la gemi yapımı konusunda ticaret yapan bağımsız bir emirlik olarak devam etmiştir.
1426 yılında Karaman beyi Alaiyye yı Memluklulara satmış ve 1471 yılında Alaiye Osmanlı topraklarına dâhil olmuştur.1868 yılında Antalya’ya bağlanmış, 1871 yılında bu ilin ilçesi olmuştur.
 


Müzekart

MÜZEKART +

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir. MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müzekart +

MÜZEKART YENİ YIL

En güzel hediye MüzeKart! Sevdiklerinize hediye edebileceğiniz MüzeKart ile tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzekart Alın

Müze / Örenyeri Genel Bilgiler
KonumAlanya Kalesi Hisariçi Mahallesi İçkale Mevkii 07400 Alanya
ŞehirANTALYA
DurumDini bayramların birinci günü öğlene kadar kapalıdır.
Kapalılık Nedeni
Tatil Günleri
Giriş Ücreti 30 TL
Müze ve Örenyeri Giriş Ücretleri
Ziyaret Saatleri
Yaz Dönemi08:30 - 20:00
Kış Dönemi08:30 - 17:30
Hizmetler
Müzekart SatışVar
Geçici Müzekart Var
Sesli RehberlikYok
Müze Mağazası Var
Otomat Yok
Cafe Var